Elektrický obojek

Malá krabička se dvěma kontakty, která pomocí dálkového ovládání, vydává krátké elektrostatické impulzy, zvukový signál nebo vibrace. Pes ji má pomocí obojku připevněnou na krku tak, aby se oba kontakty dotýkaly kůže.

 

Nezaměňujte el.impulz a vibrace nebo pípnutí. Dejte každé funkci jiný význam.

 

El.impulz = přerušení nežádoucí činnosti

Pípnutí = přivolávací povel (nacvičte přivolání tak, abyste místo ústního povelu používali pípnutí)

Vibrace = „podívej se na mě, něco ti chci“ = upoutání pozornosti (považuji za nejvyspělejší funkci, kterou doporučuji učit jako poslední, až když je pes na obojek hodně zvyklý a pochopil rozdíl mezi pípnutím a el.impulzem. Když vy sami jste si jisti, že obojek používáte správně a jeho používání se vám dostane „pod kůži“)

 

 

Nedoporučuji el. obojek používat na naučení přivolávacího povelu. Postrádá to nejdůležitější: možnost psa opravdu zastavit a fyzicky ho vrátit k majiteli. Elektrostatický impulz sice psa zabolí, ale když to pes vydrží a běží dál, může snadno vyběhnout z dosahu a naučí se jenom, že život je nevypočitatelný hajzl a když páníček zavolá, tak to pěkně bolí. Prostě přivolání učte s pomocí stopovací šňůry !!!!

 

Jak tedy prakticky s obojekm začít:

Po zakoupení přijímač i vysílač nabijte na maximum a spárujte. Samozřejmě vyzkoušejte, jestli všechno funguje jak má. Pípnutí a vibraci slyšíte, el. impulz kontrolujte hmatem nebo přiloženou diodou. (Dioda mění intenzitu svícení podle síly el. impulzu.) Nastavte požadovanou sílu (pípnutí se obvykle nereguluje), vibrace nastavte zcela podle vlastního citu. Jestli máte dva psy, nastavte každému psovi jinak (jestli kupujete se mnou, tak pro vás tyto kroky udělám a zkontroluju správnou funkčnost.)

El. impuzs nastavte na nejnižší a skutečně si sami na sobě zkuste, jaký ten pocit je. Nebojte se, jedničku obvykle nikdo ani necítí. Až dvojku nebo trojku člověk trochu pocítí.. v případě obojků s rozsahem do 100 je pro normálního člověka a psa vnímána až intenzita 10 a více.

Při každém venčení teď psovi obojek automaticky nasazujte. Vždy ho mějte zapnutý a připravený k použití, ale první dny psa jenom uvykejte na jeho nošení. Pozor, nenastavte intenzitu moc silnou, držte se pod 1/3 možností.  Doporučuji v tuto dobu nechávat psovi připnutou stopovací šňůru.

 

První, co můžete psa začít učit je, že zaznění zvukového signálu (pípnutí) je přivolávací povel.

Postupujte tak, že vyšlete krátký zvukový signál a za cca 3vteřiny zavoláte na psa přivolávací povel (pocem, nebo kemně nebo jak běžně voláte).. přitom mu dáváte radostně najevo, že k vám má opravdu běžet. Buďte připraveni, že ho pípnutí nejdříve překvapí, proto v případě potřeby použijte k dokončení přivolání šňůru. Tak trénujte přivolání tak dlouho, až uvidíte, že pes reaguje již po krátkém pípnutí, začněte vynechávat slovní povel. V budoucnosti budete moci používat podle potřeby oboje. Například na větší vzdálenost je praktičtější pípnutí. Přesto slovní povel běžně používejte, nevynechte ho uplně. Takto můžete trénovat několik dnů (v tomto nácviku zvyšte hodnotu odměn), až pes pochopí, že pípnutí je pozitivní informace.

 

 

Elektrostatický impulz používejme pro PŘERUŠENÍ NEŽÁDOUCÍHO CHOVÁNÍ. (Je to taková facka na dálku.) Aby impulz správně fungoval, je třeba dodržet pár důležitých bodů:

*Nastavit správnou sílu elektrostatického impulzu. A to je u každého psa zcela individuální. Pro jednoho pejska stačí jenom nízká intenzita, jiného nezastaví po zvednutí adrenalinu ani největší „pecka“. Pro uplný začátek doporučuji začít tak v první třetině rozsahu.

*U všech obojků je krom síly elektrostatického impulzu možné nastavit také dobu jeho trvání (u některých obojků – jak dlouho držíš, tak dlouho trvá impulz). Doporučuji nejdříve zvýšit dobu trvání, než zvyšovat intenzitu. Myslím, že si pes delší signál lépe uvědomí.

Zbytečně silný impulz by mohl v některých případech až hraničit s týráním, ale zbytečně nízká intenzita také není vhodná! Přerušení nežádoucího chování je pak nedostatečné a pes potom může mít tendence překonat (a překonávat) nepříjemný pocit a pokračovat v nevhodném chování.  Pokud zvolíte vyšší intenzitu, pes si už nedovolí neposlechnout. Nicméně mějte na paměti, že pes je živý tvor, ne stroj. Takže přístup musí být citlivý a individuální.

*Velmi důležité je mít vysílač i přijímač vždy řádně nabitý, aby v nejnevhodnější chvíli nedošlo k jejich nefunkčnosti.

*Nejsložitější asi je, aby byl obojek s přijímačem správně nasazený. Obojek se dává psovi úplně dopředu, před běžný obojek, na kterém psa vodíme. Není dobré na elektrický obojek připínat vodítko nebo šňůru. Obojek musí být dostatečně utažený, aby se přijímač stále dotýkal psova krku oběma kontakty (což je docela dost těsné) a navíc je potřeba vždy zkontrolovat, aby kontakty nebyly od kůže izolovány například hustou srstí nebo odumřelými chlupy. Stačí nepatrná izolace a el.impulz nefunguje. Takže před nasazením je ideální, místo pod přijímačem vykartáčovat, navlhčit a odstranit odumřelou srst. Kontakty zkontrolovat, zda prošly mezi srstí až na kůži. A dobře utáhnout. Některé obojky mohou při dlouhodobém používání dráždit kůži psa. Je třeba pravidelně ji prohlížet. Ty nejnovější mají již kontakty z vodivého plastu, který kožním problémům předchází. Nutnost mít dost utažený obojek je z mého hlediska největší nevýhodou a největším problémem el. obojků.

Až se rozhodnete poprvé použít el.impulz, hlídejte si konec šňůry, nechte psa čichat a hlídejte, kdy se ponoří do nějaké nežádoucí činnosti (napoprvé nejlépe do hrabání díry do austrálie :-D). Jak začne pes hrabat, řekněte mu normálním hlasem „fuj“ a doufejte, že hned nezareaguje :-D a vy budete moci po cca 3 až 5ti vteřinách použít el.impulz. Ihned po jeho použití psa normálním hlasem oslovte a přivolejte. Pravděpodobně bude pes koukat, co ho to kouslo, takže na dobré přivolání bude potřeba použít šňůru jako v začátcích nácviku (při přivolání nezapomeňte použít i radostné emoce, aby k vám pes běžel rád) a pořádně odměňte!!  Pes si tak uvědomí, že u vás je nejlépe a nejbezpečněji. Podle jeho reakce už také odhadujte, jakou intenzitu el. impulzu používat. Nepoužívejte impulz zbytečně často. Nezačněte psa buzerovat. Mějte ho k dispozici a použijte jen tehdy, když pes neuposlechne přivolávací povel nebo „fuj“. El.impulz je vaše „eso v rukávu“. Proto ho používejte opravdu v případě nutnosti.

Samozřejmě využívejte možnosti el. obojku s rozumem. Jestliže se chování vašeho psa nějak výrazně zhorší, zapracujte znovu na nácviku poslušnosti.

Vyzkoušejte si, jak „chutná“ elektrostatický signál :-D.

Nepoužívejte el. impulz NIKDY v kontaktu s jiným psem !!!! Velmi snadno by se mohlo stát, že pes elektrostatické „kousnutí“ vyhodnotí jako útok druhého psa.

 

Během procházek zjistíte, že jsou okamžiky, kdy chcete, aby se na vás pes jenom zasoustředil. Není třeba, aby přiběhl, není třeba jeho normální chování ostře přerušit el.impulzem. Může to být například právě při hrabání děr, na kterém jste nastavovali elektriku, ale už ji k tomuto přerušení dávno nepoužíváte. Nebo to je pro okamžik, kdy pes kouká někam do dáli a nesoustředí se na vás, na směr, kterým jdete apod., nebo když si psi spolu hrají a vy chcete hru jenom zmírnit, ne zcela přerušit. Potom můžete na upoutání pozornosti použít funkci vibrace. Poprvé se pes podívá, co je to za neznámý zvuk a vy máte příležitost mu třeba hodit pamlsek. Hodit mu ho rovnou do huby, nebo na zem a nechat ho najít a sežrat. Nebo mu po vibraci můžete hodit míček, nebo mu po vibraci dáte povel sedni (jestli tedy umí sedni na dálku), nebo po vibraci vyběhnete tak, aby vás pes následoval a užijete si společný kousek běhání… Časem, až si budete jisti, že pes vibraci chápe jako pozitivní sdělení, že páníček má pro něj něco extrabáječného, můžete použít vibrace i při hře mezi psy, když se ten váš rozjede jako vlak :-D. Krátce zavibrovat , ale jak pes zareaguje pohledem na vás, můžete se ho jenom lehce dotknout a nechat ho ve hře. Může to být i bez dotyku, ale tak, abyste měli jistotu, že po vibraci pes zmírnil svoje chování.

 

 

 

 
kontakt: Marcela Wichlasová, mob: +420 604 701 313, tel: +420 412 553 168, e-mail: pejskowe@seznam.cz, IČ: 61560502

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.